Wdrożenie BaseLinkera – dobre praktyki i najczęstsze błedy
Jeśli prowadzisz biznes e-commerce – masz sklep internetowy, a dodatkowo sprzedajesz na platformach sprzedażowych jak np. Allegro, to z pewnością wiesz, że zarządzanie wszystkimi aspektami firmy może być wyjątkowo trudne. Wdrożenie systemu BaseLinker może pomóc Ci w uporządkowaniu procesów oraz rozwiązaniu wielu problemów, z którymi się borykasz. Problemów tych jest sporo. W poprzednim artykule opisaliśmy pierwszą dziesiątkę, natomiast w tym artykule omówimy kolejne 10 najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się przedsiębiorcy przed wdrożeniem BaseLinkera oraz jakie korzyści przynosi to potężne narzędzie już po wdrożeniu.
Chaos organizacyjny i skomplikowane procedury w magazynie.
Pierwszym problemem, którym często muszą się zmagać firmy, jest chaos organizacyjny oraz zbyt skomplikowane procedury w magazynie. To może prowadzić do opóźnień w wysyłce, błędów i frustracji pracowników. Czasem bywa tak, że kilka osób jest odpowiedzialnych za to samo zadanie, np. obsługa zamówień, czy spakowanie paczki. Ciężko w takim przypadku o ustalenie priorytetów dla danego pracownika.
BaseLinker pozwala na usprawnienie procesów magazynowych poprzez automatyzację wielu zadań. Dzięki temu magazynier nie musi się martwić czy zamówienie jest opłacone i może je spakować, bo ma ono odpowiedni status, albo nie jest odpowiedzialny za dokumenty sprzedaży, którymi powinien zająć się np. dział handlowy. Ustalenie procedur, jeszcze przed wdrożeniem BaseLinkera, z pewnością ułatwi sam proces wdrożenia i usprawni schemat działania.
Brak synchronizacji cen między systemami i platformami sprzedażowymi.
Kolejnym problemem, który warto rozważyć, jest brak synchronizacji cen między różnymi systemami i platformami sprzedażowym. Posiadasz sklep na PrestaShop, a dodatkowo sprzedajesz na Amazon i Allegro. To może prowadzić do zamieszania i błędów w cenach produktów. Czasem może zdarzyć się tak, że poprzez zastosowanie złej polityki cenowej, już po odliczeniu prowizji będziesz stratny po sprzedaży produktu na marketplace’ach.
BaseLinker umożliwia automatyczną synchronizację cen między różnymi kanałami sprzedażowymi, co pozwala na utrzymanie spójności cen, poprzez tworzenie grup cenowych, które możemy zastosować do odpowiedniego kanału sprzedażowego lub np. waluty.
Brak integracji z firmami kurierskimi.
Obsługa wysyłek to kluczowy element e-commerce, dlatego brak integracji z firmami kurierskimi może poważnie utrudnić pracę. Ręczne wprowadzanie danych wysyłkowych to czasochłonny proces, który zwiększa ryzyko popełnienia błędów.
BaseLinker oferuje możliwość integracji z wieloma firmami kurierskimi, co pozwala na tworzenie przesyłek i generowanie etykiet za pomocą automatycznej akcji lub przycisku (np. po wyborze odpowiedniego gabarytu paczki). Co więcej, jeśli paczka ma odpowiedni status, np. „doręczono”, może spowodować wywołanie automatycznej akcji (np. wysyłka dokumentu sprzedaży, lub maila z podziękowaniem za zakup). Odpowiednia konfiguracja systemu ułatwia również szybkie odnalezienie paczek niedostarczonych, co pozwoli na kontakt z firmą kurierską jeszcze przed zgłoszeniem problemu przez klienta.
Brak synchronizacji stanów z dostawcą.
Nieaktualne stany magazynowe to problem, który może prowadzić do niezadowolenia klientów i utraty sprzedaży. Jeśli dostawca nie jest zsynchronizowany z Twoim systemem, istnieje ryzyko sprzedaży produktów, których nie posiadasz fizycznie na stanie.
BaseLinker pozwala na bieżącą synchronizację stanów magazynowych z dostawcami, co zapewnia dokładność informacji o dostępności produktów. Każda zmiana stanu magazynowego u dostawcy, będzie miała przełożenie na stany magazynowe w twoim sklepie.
Zbyt dużo obowiązków w biurze.
Jeśli czujesz, że w biurze jest zbyt dużo obowiązków, które można by zautomatyzować, BaseLinker może być świetnym rozwiązaniem. Część papierkowej pracy, jak np. wystawianie i drukowanie dokumentów sprzedażowych, monitorowanie statusów zamówień, drukowanie dokumentów magazynowych, można dostosować tak, aby generowały się automatycznie BaseLinkerze.
Brak oznaczeń magazynowych i kodów towarów.
Wielu przedsiębiorców boryka się z problemem braku oznaczeń magazynowych i kodów towarów. To może prowadzić do zamieszania i trudności w identyfikacji produktów, co z kolei może prowadzić to wysyłki niewłaściwego towaru do klienta.
BaseLinker umożliwia tworzenie oznaczeń magazynowych i kodów towarów, co ułatwia zarządzanie zapasami i identyfikację produktów. Dodatkowo Asystent Pakowania, pozwoli na wyeliminowanie błędów podczas pakowania. Więcej na temat oznaczania towarów pisaliśmy w artykule — Jak tworzyć dobre kody SKU?
Brak listy produktów do zebrania.
Zbieranie zamówień z pamięci lub pojedynczo to proces czasochłonny i podatny na błędy. BaseLinker pozwala na tworzenie listy produktów do zebrania, co usprawnia proces kompletacji zamówień. Jeżeli masz duży magazyn, to realizacja pojedynczych zamówień bez listy może być czasochłonna. Warto w tym przypadku wykorzystać funkcję zbierania produktów, dzięki czemu podczas pojedynczego przejścia przez magazyn, pozbierasz produkty zamówione przez klientów z kilku, lub kilkunastu klientów. Możesz w łatwy sposób pogrupować je do odpowiednich koszyków, co przyspieszy znacząco przygotowanie paczki.
Ręczna segregacja zamówień.
Ręczne sortowanie zamówień to kolejny problem, który można rozwiązać przy użyciu BaseLinkera. Są kanały sprzedaży, które chciałbyś obsłużyć priorytetowo (np. zamówienia z Allegro), lub podzielić w zależności od wybranej formy dostawy. Takiego podziału można dokonać już w momencie, kiedy zamówienie pojawi się w systemie. Ogrom automatycznych akcji powoduje, że ty jako sprzedawca nie musisz zastanawiać się, które zamówienie należy spakować w pierwszej kolejności.
Ręczne rozliczanie przesyłek pobraniowych.
Ręczne rozliczanie przesyłek pobraniowych to zadanie, które można znacząco uprościć przy użyciu BaseLinkera. To zadanie możesz również rozwiązać przez automatyczne akcje. Dostarczone przesyłki pobraniowe system może przenieść do odpowiedniego statusu, tak aby można je było dalej procesować.
Brak systemu ERP.
Jednym z kluczowych wyzwań, z którymi często zmaga się wiele firm, jest brak systemu ERP lub trudności w jego obsłudze. Systemy ERP są niezwykle przydatne do zarządzania wszystkimi aspektami działalności firmy, ale ich skomplikowana natura może sprawić wiele problemów.
Problem polega często na tym, że przedsiębiorcy posiadający system ERP napotykają trudności w jego optymalizacji oraz wykorzystaniu do pełni możliwości. To prowadzi do nadmiernego skomplikowania procesów oraz spowalnia pracę firmy.
W tym kontekście BaseLinker może stanowić znakomite wsparcie. Działa on jako narzędzie uzupełniające do systemu ERP, dzięki zastosowaniu zewnętrznych integratorów jak np. Sellintegro.
Podsumowanie
Wdrożenie systemu BaseLinker może znacząco ułatwić zarządzanie procesami w Twoim biznesie e-commerce. Jego zastosowanie rozwiązuje wiele problemów, z którymi przedsiębiorcy się borykają, poprzez automatyzację zadań i usprawnienie organizacji pracy. Jeśli chcesz usprawnić swoje działania i uniknąć typowych problemów, rozważ wdrożenie BaseLinkera już teraz. Umów się z nami na bezpłatną konsultację, a my sprawdzimy, w jaki sposób możemy przyspieszyć procesy w twojej firmie.