Co to jest Baselinker?

Trudno w jednym zdaniu, czy nawet w kilku oddać w pełni to czym jest Baselinker. Starając się stworzyć definicję na wzór encyklopedycznych można przyjąć, że Baselinker to bardzo nowoczesne, wielofunkcyjne i niemalże uniwersalne narzędzie do szeroko pojętego zarządzania sprzedażą i obsługi zamówień.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej to serdecznie zapraszam do lektury niniejszego tekstu, gdzie postaram się prostymi słowami opisać czym jest ów system i pokrótce przedstawię jego najistotniejsze funkcje.

Narzędzie dla e-commerce

Zacznijmy od jasnego określenia dla kogo został stworzony Baselinker. Adresowany jest do branży e-commerce czyli handlu internetowego, jeśli zatem prowadzisz sprzedaż online i poszukujesz lub chociaż myślisz o prostym, szybkim, niezawodnym i skutecznym systemie do obsługi Twojej sprzedaży to dobrze trafiłeś.

Zamówienia – wszystkie w jednym miejscu

Jeśli prowadzisz sprzedaż różnymi kanałami, jak np. własny sklep internetowy, Allegro, Amazon, Ebay, Shopee, Erli czy też inne platformy marketplace, możesz borykać się z problemem rozproszonego zarządzania zamówieniami. Nieraz w takich sytuacjach należy logować się osobno do panelu każdego z używanych kanałów czy platform, sprawdzać czy pojawiły się nowe zamówienia, aktualizować ich statusy, czy też pobierać lub generować listy przewozowe.

Łatwo w takich sytuacjach o błąd, przeoczenie zamówienia czy też w natłoku innych zadań, pominięcie sprawdzenia danego kanału, co generuje kolejne problemy związane np. z obsługą niezadowolonych z opóźnień Klientów, czy nawet ich utratą.

Jednym z głównych zadań Baselinkera jest rozwiązanie tej kwestii. Pozwala on na integrację z większością najpopularniejszych platform marketplace oraz silników sklepów internetowych. Właściwie ,konfigurując jego działanie, możemy sprawić, że zamówienia ze wszystkich z nich zostaną pobrane do Baselinkera, gdzie w jednym miejscu będzie można zająć się dalszą ich obsługą.

Baselinker – inne funkcje przydatne dla sklepów internetowych

W żadnym wypadku! Dopiero zaczynamy ???? Na etapie integrowania Baselinkera z poszczególnymi kanałami sprzedaży, mamy szereg opcji, które w znacznym stopniu automatyzują pracę z zamówieniami, dzięki czemu odpada nam cała masa obowiązków i żmudnych czynności.

Możemy na przykład ustawić, żeby numery utworzonych listów przewozowych do zamówień automatycznie były wgrywane do panelu danego kanału sprzedażowego (o ile dany kanał wspiera taką opcję).

Tworząc bazę produktów w Baselinkerze (o czym napiszę więcej w dalszej części artykułu) możemy ustawić synchronizację stanów magazynowych w wybranych interwałach czasowych, dzięki czemu jeśli sprzedamy dany produkt na jednej platformie, to dostępna ilość sztuk automatycznie zaktualizuje się w pozostałych. Rozwijając ten temat, możemy również ustawić automatyczne rezerwowanie stanów magazynowych w momencie pobrania zamówienia. Wówczas unikniemy sytuacji, że dwóch lub więcej Klientów kupi jednocześnie ostatni egzemplarz, który posiadaliśmy. Wciąż mało? Możemy również ustawić automatyczne zamykanie ofert w momencie, gdy wyprzedamy dany towar oraz samoczynne wznawianie gdy będzie miała miejsce jego dostawa. Nie musimy dzięki temu niemalże w ogóle kontrolować tego jakie oferty i gdzie mamy aktualnie wystawione. System zrobi to za nas.

Statusy, statusy i jeszcze raz statusy

Baselinker opiera się w dużej mierze na statusach realizacji zamówień. Jakich statusach? Jakich sobie tylko wymarzysz!

W Baselinkerze możemy utworzyć wedle uznania, dowolną ilość statusów, które nazwiemy jak nam się tylko podoba. Nadając im nazwy odpowiadające poszczególnym etapom realizacji zamówień, jakie występują w naszej firmie, możemy w prosty i przejrzysty sposób zarządzać całym procesem ich obsługi. Do poszczególnych statusów możemy też nadać uprawnienia tylko danym pracownikom, dzięki czemu np. dział wysyłek nie będzie widział zamówień, które jeszcze nie są gotowe do pakowania.

Automatyczne akcje, czyli tam gdzie dzieje się magia

Obok statusów zamówień drugą najważniejszą składową Baselinkera są automatyczne akcje. Potencjał ich zastosowań ogranicza tylko nasza wyobraźnia i stanowią one trzon systemu. Automatyczne akcje, jak sama ich nazwa wskazuje, pozwalają ustawić działania, które będą wykonywały się automatycznie, na zasadzie przyczyna – skutek, lub akcja – reakcja. Odpowiednio dobrane i skonfigurowane akcje mogą za nas wykonywać niemalże całą pracę związaną z obsługą zamówień, od etapu ich pobrania do systemu, poprzez weryfikację płatności, poprawności i kompletności, wysyłanie powiadomień mailowych, SMS-owych, aż po wygenerowanie listów przewozowych i dokumentów sprzedażowych. Oszczędności czasu, pieniędzy i innych zasobów płynące z użycia odpowiednio skonfigurowanych akcji automatycznych mogą być dosłownie gigantyczne!

Wszędzie, jak okiem sięgnąć, INTEGRACJE

Trzeci, wcale nie mniej istotny element systemu Baselinker to gigantyczna baza gotowych integracji. Dzięki nim, dosłownie kilkoma kliknięciami, bez żmudnej, drogiej i czasochłonnej pracy programistycznej łączysz swój system np. z nową firmą kurierską, albo z nowym kanałem sprzedaży, bazą danych hurtowni czy też systemem do księgowości online lub programem klasy ERP. 

Twórcy systemu za punkt honoru postawili sobie przystosowanie Baselinkera do współpracy z każdym popularnym sklepem, marketplace’em, kurierem, hurtownią czy też innymi programami wspierającymi sprzedaż, a ilość dostępnych integracji stale rośnie. Efektem tych starań jest fakt, iż ciężko obecnie znaleźć „coś” z czym Baselinker nie jest kompatybilny.

Co istotne, system jest cały czas aktualizowany, więc jeśli nastąpi jakaś zmiana w funkcjonowaniu danego kanału sprzedaży, programu czy usługi, to Baselinker będzie na to gotów, dzięki czemu nigdy nie zostaniesz w tyle ze względu na przestarzały system.

Manager produktów czyli wbudowany magazyn

Baselinker posiada też mocno rozbudowany moduł do zarządzania produktami i stanami magazynowymi. Możemy do niego zarówno wgrać wcześniej używaną bazę produktów, stworzyć ją na nowo, albo zaimportować oferty np. z Allegro i na ich podstawie stworzyć osobne pozycje w magazynie. Dzięki temu możemy zarządzać stanami magazynowymi oferowanych przez nas produktów w tym samym miejscu gdzie obsługujemy zamówienia.

Manager produktów to jednak nie tylko lista nazw, stanów i ewentualnych kodów rozróżniających dane towary. To wiele więcej, jak choćby miejsce gdzie możemy przechowywać opisy, zdjęcia i parametry danego towaru co umożliwia proste i szybkie wystawianie ofert w dowolnym zintegrowanym z Baselinkerem kanale sprzedaży. To także moduł pozwalający wysyłać zamówienia towaru do dostawców przy ustalonym przez nas progu minimalnym oraz funkcjonalny system magazynowy, gdzie wprowadzimy lokalizacje poszczególnych produktów co ułatwi magazynierom proces ich zbierania. „Wisienka na torcie” – Asystent pakowania

System Baselinker oferuje również funkcję pod nazwą Asystent Pakowania, która składa się z wielu narzędzi, bardzo przydatnych podczas zbierania towarów do wysłania oraz ich pakowania. Te najbardziej istotne to chociażby funkcja, która po zaznaczeniu dowolnej ilości zamówień pogrupuje te same produkty w różnych zamówieniach, posortuje po ich lokalizacja na magazynie co w znacznym stopniu zmniejszy dystans jaki należy pokonać i czas, który trzeba na to poświęcić, aby je zebrać i dostarczyć do stanowisk pakowania.

Baselinker, po wprowadzeniu do bazy danych wymiarów i wag produktów pozwoli również dobrać rekomendowany gabaryt kartonu, który należy zastosować, aby zapakować wszystkie produkty w zamówieniu co oszczędzi nam zastanawiania się nad tym.

Najważniejsza jest jednak sama funkcja pakowania. Korzystając z asystenta, osoba pakująca widzi listę produktów, które ma zapakować. Możemy tutaj ustawić wiele opcji, jak np. wyświetlanie zdjęcia, nazwy i ilości sztuk. Baselinker pozwala w tym przypadku zarówno używać skanera kodów / kolektora danych, jak również kolejne produkty oznaczać jako spakowane ręcznie. Wszystko zależy od naszych preferencji i tego jak zdecydujemy się system skonfigurować. Mamy też ciekawą możliwość automatycznego sfotografowania produktów (jeśli zintegrujemy system z odpowiednią kamerą) po oznaczeniu zamówienia jako spakowane co pozwala udokumentować towary jakie zostały spakowane do danego zamówienia.

Personalizacja i mobilność

Wszystkie wyżej wymienione funkcje oraz zakres w jakim z nich korzystamy, można w Baselinkerze spersonalizować. Oznacza to, że możemy korzystać z systemu w pełni lub tylko w części w zależności od naszych potrzeb. Niemalże wszystko da się dostosować pod nas, naszą firmę, typ i sposób prowadzonej działalności.

Co istotne możemy z systemu korzystać wszędzie, gdzie tylko mamy dostęp do Internetu, gdyż pracuje on całkowicie w chmurze. Nie musimy zatem obawiać się o wymagania systemowe lub awarię komputera. Nawet jeśli do tego dojdzie, korzystając z danych logowania do naszego konta, możemy używać Baselinkera na dowolnym innym komputerze, laptopie, a nawet tablecie czy smartfonie.

Więcej za więcej, mniej za mniej czyli słów kilka o opłatach

Wszystko ładnie, pięknie, ale zapewne w Twojej głowie pojawia się pytanie, ile to cudo, wychwalane przeze mnie jak tylko się da kosztuje. Baselinker jak większość obecnie stosowanych aplikacji webowych udostępniany jest w formie abonamentowej. Należy jednak podkreślić, że wysokość abonamentu nie jest stała, tylko uzależniona od wolumenu sprzedaży.

Jeśli zatem dopiero zaczynasz w branży, masz dosłownie kilka zamówień tygodniowo, ale chcesz od razu zacząć pracę na dobrym, rozwojowym systemie, to Baselinker jest rozwiązaniem dla Ciebie, ponieważ najtańszy abonament to na dzień dzisiejszy (11.04.2022) zaledwie 39zł miesięcznie. Do tego żadnych umów, okresów wypowiedzenia, dodatkowych zobowiązań.

Dodam, że wraz z rozwojem Twojej firmy i zwiększeniem ilości zamówień nie musisz dosłownie nic zmieniać, podpisywać aneksów czy zgłaszać prośby o zwiększenie możliwości systemu. Przy większej sprzedaży automatycznie przechodzisz na wyższy abonament.

Konfiguracja i wsparcie Baselinkera

Na koniec poruszę kwestię, która wiem, że wiele osób odrzuca od Baselinkera, a mianowicie konieczność skonfigurowania systemu. Podkreślę tutaj, że w momencie gdy zaczynamy korzystać z Baselinkera to jest on „goły” i nie robi dosłownie nic. To od nas zależy jak ma działać i w jakim zakresie. Trzeba natomiast wiedzieć jak to ustawić.

Jeśli obawiasz się, że jest to ponad Twoje siły, nie masz na to czasu, lub po prostu wolisz to komuś zlecić i nie zaprzątać sobie tym głowy, to polecam skorzystać z profesjonalnych usług wdrożenia Baselinkera, świadczonych przez IMPLEMO.

Zaufały nam już setki sklepów w Polsce, więc możesz być spokojny, że Twojego Baselinkera skonfigurujemy najlepiej jak się da. Możemy też świadczyć dla Ciebie stałe lub doraźne wsparcie w zakresie obsługi i konfiguracji systemu.