Baselinker – integracja sklepu internetowego z Allegro

Realizując wdrożenia dla polskiego e-commerce mam okazję poznawać przeróżne branże i sklepy internetowe. O ile śmiało mogę stwierdzić, że każde wdrożenie jest inne i wymaga mniej lub bardziej indywidualnego podejścia, o tyle mając na koncie już kilkaset realizacji nie skłamię jeśli powiem, że większość wdrożeń można przypisać do jednego z kilku powtarzających się schematów.

Dwa najpopularniejsze i zarazem dość proste przypadki to:

  • Posiadam własny sklep internetowy i planuję zacząć sprzedaż na Allegro. Chciałbym zamówienia obsługiwać tak, jak dotychczas.
  • Sprzedaję na Allegro i zakładam własny sklep internetowy. Jak to ze sobą połączyć?

Jeśli któreś z powyższych zagadnień dotyczy i Ciebie, to wiedz, że BaseLinker jest perfekcyjnym rozwiązaniem w obu z nich. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam do lektury!

Integracja sklepu internetowego z Allegro przy pomocy Baselinkera

Dla wielu początkujących przedsiębiorców, a w szczególności takich, którzy rozpoczynają od stworzenia i popularyzowania własnej marki, pierwszym krokiem jest uruchomienie sklepu internetowego. Niewątpliwie w dzisiejszych czasach, gdy w internecie dosłownie roi się od przeróżnych sklepów, trudno jest się przebić z własną ofertą w gąszczu innych. O ile taki start jest trudniejszy, o tyle w tym przypadku inwestujemy we własną platformę, na której jesteśmy panem, władcą, sterem i okrętem. W mojej ocenie tego typu inwestycje z czasem się zwrócą i to z nawiązką.

Gdy sklep działa i ma się dobrze, bardzo często pojawia się temat dodania kolejnego kanału sprzedaży, aby dotrzeć do większej liczby potencjalnych Klientów. W tej sytuacji naturalnym i bardzo częstym wyborem jest najpopularniejsza w Polsce platforma typu marketplace, czyli Allegro.

W tym miejscu pojawia się wiele pytań i problemów, jak choćby kwestie realizacji zamówień w dwóch różnych panelach: sklepowym i tym od Allegro. Do tego dochodzi zarządzanie stanami magazynowymi i nadzorowanie ofert, a także generowanie listów przewozowych. Przez rozproszenie działań możemy łatwo popełnić błąd. Przeoczyć coś lub np. w natłoku pracy zdublować wysyłkę albo paczkę płatną przy odbiorze nadać bez wpisanego pobrania, o co szczególnie łatwo przy robieniu tego ręcznie.

W mojej ocenie, do rozwiązywania wyżej opisanych problemów, nie ma lepszego narzędzia niż Baselinker. Często jednak słyszę od naszych Klientów, że są przyzwyczajeni do obsługi zamówień z poziomu panelu sklepu internetowego i po prostu nie chcą tego zmieniać. Nic prostszego!

Baselinker, który można bez problemu zintegrować z większością popularnych platform sklepowych takich, jak np. WooComerce, Shoper, IdoSell, PrestaShop, Magento, pozwala pobierać zamówienia z Allegro wraz z informacjami o płatnościach i wysyłkach, po czym wgrywa je do Panelu sklepowego.

Dzięki tej funkcji w prosty sposób poszerzamy sprzedaż o nowy kanał, a obsługę zamówień realizujemy w dokładnie taki sam sposób, jak dotychczas. Stany magazynowe automatycznie się synchronizują. Oferty dotyczące towaru, który się skończył, automatycznie się zamykają, a gdy na stan dociera nowa dostawa, również automatycznie się wznawiają. Nie musimy uzupełniać danych do wysyłki ręcznie, a fakturowanie (oraz wiele innych kwestii) możemy zautomatyzować tak, aby zminimalizować ilość potrzebnej pracy.

Integracja Allegro z nowym sklepem internetowym

Analogicznym, choć odwróconym przypadkiem, jest sytuacja, gdy zaczynamy handel na Allegro, a po czasie docieramy do etapu w którym chcemy założyć i rozwijać własną platformę sprzedażową w postaci sklepu internetowego lub po prostu mamy dość wysokich prowizji i mało partnerskiego podejścia Allegro od czego chcemy uciec właśnie do wspomnianego już sklepu.

W tej sytuacji również Baselinker jest remedium na wszelkie problemy związane z rozbudową o nowy kanał sprzedaży. Jak już pisałem w poprzednim akapicie, jest on kompatybilny i gotowy do integracji z większością silników sklepowych, a bardzo szeroki zakres funkcjonalności, o czym można przeczytać w artykule o możliwościach Baselinkera, pozwala dodatkowo zautomatyzować wiele działań i w rezultacie oszczędzić bardzo dużo czasu i pieniędzy.

Wybierając Baselinker, konfigurujemy go tak, aby stał się swoistym HUBem, do którego będą spływać zamówienia ze wszystkich kanałów, w których prowadzimy sprzedaż – w tym przypadku z Allegro i sklepu internetowego. Tworząc do tego odpowiednią logikę działania na dalszych etapach realizacji, zamówienia trafiają do jednej kolejki, a ich pochodzenie nie ma większego znaczenia w zakresie weryfikacji, pakowania i wysyłki. Nie musimy się dzięki temu zastanawiać skąd zamówienie dotarło oraz, czy aby na pewno, wysłaliśmy wszystkie zakupy z danego kanału.

W takim wariancie niestety nie można zamówień ze sklepu obsługiwać z poziomu panelu Allegro, ale właściwie skonfigurowany Baselinker jest zdecydowanie bardziej przejrzysty i użyteczny, a nauka jego obsługi nie powinna zająć więcej niż kilka godzin.

Integracja sklepu internetowego z Allegro – podsumowanie

W opisanych powyżej przypadkach, Baselinker pozwala w prosty sposób rozwiązać główny problem, z którym często borykają się sprzedawcy. Jeśli jednak już decydujemy się na wdrożenie Baselinkera, warto pomyśleć o wykorzystaniu jego funkcji w szerszym zakresie.

Obok ogromnej liczby możliwych automatyzacji pracy systemu, zyskujemy też prosty dostęp do setek integracji, zarówno z nowymi kanałami sprzedaży, jak również z firmami kurierskimi i szeregiem usług uzupełniających, które mogą dodatkowo uprościć naszą pracę.

W Implemo zajmujemy się kompleksową konfiguracją systemu Baselinker, w tym integracją sklepu internetowego z Allegro – usługi są dopasowane do Twoich potrzeb i oczekiwań. Jeśli zatem chcesz zarabiać więcej i prościej to serdecznie zapraszam do kontaktu.